Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos diena. Šiemet Pasaulinė knygos diena švęs 27-uosius metus. 1995 m. UNESCO organizacija nusprendė balandžio 23 d. skirti pagerbti knygoms ir rašytojams visame pasaulyje. Ši data pasirinkta neatsitiktinai – būtent šią dieną mirė literatūros padangės žvaigždės – Viljamas Šekspyras, Migelis de Servantesas ir Inca Garcilaso de la Vega. Balandžio 23-oji taip pat vadinama ir autorinių teisių diena, siekiant atkreipti dėmesį ir apginti autorių teises.
Ispanijoje knygos diena buvo švenčiama jau nuo 1926 m. spalio 7 d. – dieną, kurią, kaip tuomet buvo manoma, gimė Don Kichoto „tėvas“, ispanų rašytojas Migelis de Servantesas. Tačiau buvo nuspręsta, kad šią dieną geriau švęsti šiltesniu oru, kai knygas galima skaityti atvirame ore. Tad 1930 m. Pasaulinė knygų diena buvo perkelta į pavasarį, Servanteso mirimo dieną, o vėliau UNESCO iniciatyva ši šventė išplito po visą pasaulį. Tiesa, kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Didžiojoje Britanijoje, Airijoje bei Švedijoje šią dieną paminėti yra pasirinkta kita data, tačiau dauguma pasaulio šalių būtent balandžio 23-ąją laiko Pasauline knygos diena.
Pasaulinę knygos dieną UNESCO ragina savo partnerius pasidalinti žinia, kad knygos yra jėga, padedanti spręsti šiuolaikinius iššūkius, suprasti politines ir ekonomines realijas bei kovoti su nelygybe ir dezinformacija. Šių nenuspėjamų laikų akivaizdoje knygos turi būti ypač saugomos ir branginamos kaip vilties ir dialogo simboliai.
Taip pat ši diena yra skirta skatinti atrasti skaitymo malonumą jaunuolius, kurie skaitmeniniame amžiuje knygas iškeičia į technologijas. Atsiradus internetui, televizijai, galimybėms greitai ir lengvai pasiekti visą reikalingą informaciją savo išmaniajame telefone arba kompiuteryje, knygos vis rečiau yra paimamos į rankas. Todėl kasmet šią dieną yra organizuojami knygų skaitymai, susitikimai su rašytojais ir iliustratoriais, mugės, rengiamos parodos, rodomi literatūriniai spektakliai.
Pasaulio knygų sostinė
Kasmet UNESCO paskelbia vieną miestą Pasaulio knygų sostine. Šiemet Meksikos miestas Gvadalachara perima knygų sostinės mantiją, vykdydamas metus trunkančią programą, kurios metu pagrindinis dėmesys yra skiriamas knygų ir skaitymo vaidmeniui, skatinant socialinius pokyčius, kovojant su smurtu ir kuriant taikos kultūrą.
Gvadalacharos siūloma programa siekia atgaivinti viešąsias erdves ir skatinti skaitymą parkuose bei kitose prieinamose vietose, sukurti socialinį ryšį per skaitymo ir rašymo dirbtuves vaikams bei stiprinti kaimynystės tapatybę per akcentuojamus kartų ryšius, dalinimąsi pasakojimais ir gatvės poeziją.
Kaip paminėti Pasaulinę knygos dieną?
Pasaulinė knygos diena apima visus, susijusius su knygų pasauliu – rašytojus ir iliustratorius, leidėjus ir spaustuvės darbuotojus, bibliotekos ir knygyno darbuotojus, ir, žinoma, visus knygų mylėtojus. Šios šventės proga interneto knygynas „Patogu pirkti“ dalinasi 7 būdais, kaip galima smagiai ir prasmingai paminėti Pasaulinę knygos dieną.
1. Aplankykite bibliotekas
Tiek su vaikais, tiek ir pavieniui ši proga – puiki galimybė susipažinti su miestų bibliotekomis, užsiregistruoti jose, išmokti naudotis bibliotekų paslaugomis ir tiesiog pabūti knygų apsuptyje. Be abejo, nepamirškite akį patraukusį leidinį parsinešti namo ir pradėti kelionę su nauja knyga.
Nuo balandžio 23 d. pradedama minėti Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kuri šiemet yra dedikuota tvarumo temai. Šią savaitę įvairių Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekose vyks knygų pristatymai, parodos, kūrybiniai ir edukaciniai užsiėmimai. Balandžio 25 d. nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys paskelbs Geriausius miesto bibliotekininkus, o savaitę užbaigs tarptautinė konferencija „Tvari biblioteka“.
2. Palaikykite knygų leidybą
Knyga – ne tik puiki dovana, bet ir būdas prisidėti prie leidybos pasaulio plėtros. Palaikant Lietuvos knygų leidėjus, suteikiama galimybė skaityti naujausią talentingų Lietuvos autorių kūrybą, pakartotinai leisti geriausius kūrinius ir atverti galimybes susipažinti su naujausiomis literatūros pasaulio tendencijomis. Tad praturtinkite savo namų biblioteką, įsigydami knygą ir tuo pačiu atverkite naują žinių ir patirčių puslapį.
3. Mainykitės knygomis
Pabodo knygų lentynose kasdien matomos knygos? O galbūt viską perskaitėte ir nebežinote, ką su tomis knygomis daryti? Tvarus ir draugiškas būdas – jomis apsimainyti! Draugai, artimieji ar net nepažįstamieji gali dalintis knygomis ir taip senoms knygoms suteikti naujas istorijas.
4. Pradėkite rašyti
Ar kada nors turėjote svajonę parašyti knygą? Kai vis nerandama tam laiko arba trūksta motyvacijos, Pasaulinė knygų diena – pats geriausias atspirties taškas. Tiek mažieji, tiek vyresni gali šią dieną paskirti rašymui, bandymams kurti dar neregėtus pasaulius, o galbūt aprašyti savo išskirtinę gyvenimo istoriją. Juk tūkstančio mylių kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnio!
5. Persirenkite mėgstamu knygos personažu
Sukantiems galvą, kaip paminėti šią dieną su mažaisiais skaitytojais ir skatinti jų meilę knygoms – galite suorganizuoti persirengimo vakarėlį vaikams, kurio tema – mėgstamiausi
knygų personažai. Kūrybiškai praleistas laikas, smagus užsiėmimas ir diena, praleista mylimo personažo batuose – galbūt ši diena yra puikus metas naujoms tradicijoms?
6. Patikrinkite savo žinias
Tikri knygų aistruoliai šią dieną gali skirti pasitikrinti, ar tikrai puikiai išmano visas literatūros pasaulio vingrybes bei kaip gerai pažįsta garsiausius rašytojus. Šią dieną galite suorganizuoti literatūrinį protmūšį ir mesti iššūkį draugams bei artimiesiems, o taip pat ir pasinaudoti galimybe sužinoti daug įdomių faktų apie knygų pasaulį. Smagus užsiėmimas norintiems praplėsti savo žinias ir praleisti vakarą ne prie televizoriaus ekrano.
7. Skaitykite, skaitykite, skaitykite
Žinoma, pats geriausias ir paprasčiausias būdas paminėti Pasaulinę knygų dieną – tiesiog skirti laiko knygai ir pasinerti į skaitymo malonumą. Nesvarbu, ar tai nauja, pasiskolinta, ar dešimtis kartų skaityta mylimiausia knyga – šią dieną atsiduokite skaitymo džiaugsmui ir rodykite gerą pavyzdį kitiems.
Palikite komentarą