Atėję 2024 metai žada pateikti ne vieną naujieną ir įsimintiną įvykį knygų mylėtojams. Kokios svarbiausios šventės, literatūriniai apdovanojimai ir įvykiai, susiję, su knygomis, jų veikėjais bei autoriais skaitytojų laukia šiemet? 2024-ųjų metų literatūrinį kalendorių pristato interneto knygynas patogupirkti.lt.
Sausio 3 d. – J. R. R. Tolkieno diena. Šią dieną gimė „Žiedų valdovo“ ir „Hobito“ tėtis, britų filologas ir rašytojas John Ronald Reuel Tolkien, palikęs ryškų antspaudą fantastinės literatūros žanrui. Šią dieną skaitytojai kviečiami prisiminti jo klasika virtusias knygas, žiūrėti pagal jas pastatytus filmus, mokytis elfų, nykštukų ar kitų rašytojo sukurtų kalbų, o gal net išeiti pasivaikščioti basomis – kaip tikras hobitas!
Sausio 14-20 d. – laiškų rašymo savaitė. Įprotis rašyti laiškus beveik išnyko, juos sparčiai pakeitė elektroniniai laiškai, SMS žinutės, socialiniai tinklai. Tad šią savaitę žmonės yra kviečiami parašyti laišką ranka ir taip nustebinti savo artimąjį.
Sausio 16 d. – knygų leidėjų diena. Šią dieną skirkime paminėti ir pasveikinti knygų leidėjus – be jų rašytojų sukurtos istorijos nepamatytų dienos šviesos.
Sausio 18 d. – Mikės Pūkuotuko diena. Knygų veikėjai taip pat turi sau skirtas šventes! Šią dieną nuspręsta paskirti legendiniam vaikų knygų veikėjui, mat būtent šiandien gimė Mikės Pūkuotuko autorius – britų rašytojas Alan Alexander Milne. Šią dieną kviečiama supažindinti vaikus su knygelėmis apie Mikę Pūkuotuką, medų mėgstantį meškiuką, bei jo šauniuosius draugus – Paršelį, Nulėpausį, Triušį, Pelėdą ir kitus.
Vasario 1 d. – Robinzono Kruzo diena. Istoriją apie nuotykių ieškotoją Robinzoną Kruzą, išgyvenusį laivo katastrofą ir patekusį į negyvenamą salą, žino net tie, kurie jos nėra skaitę. 1719 m. anglų rašytojas Daniel Defoe pasauliui pristatė knygą „Robinzonas Kruzas“, o žymusis veikėjas tapo išlikimo, valios ir užsispyrimo simboliu. Nuo 1999 m. vasario 1 d. pradėta švęsti šiam veikėjui skirta diena.
Vasario 22-25 d. – Vilniaus knygų mugė. Didžiausias ir laukiamiausias visų knygų mylėtojų renginys ne tik Lietuvoje, bet visose Baltijos šalyse – Vilniaus knygų mugė. Šiame skaitymą populiarinančiame renginyje kasmet vyksta susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, vyksta knygų pristatymai, diskusijos, koncertai, parodos, įvairūs kūrybiniai užsiėmimai. Vilniaus knygų mugės metu taip pat įteikiama Jurgos Ivanauskaitės premija, skirta įvertinti ryškiausiems lietuvių literatūros vardams.
Kovo 1 d. – tarptautinė bibliotekininkų apkabinimo diena. Šią dieną apkabinimais kviečiame apdovanoti mylimiausius savo bibliotekininkus ir padėkoti jiems už nuolatinį rūpestį knygoms, pasakyti komplimentą šios profesijos atstovams ir nudžiuginti juos nuoširdžia šypsena!
Kovo 2-10 d. – „Žydų knygų savaitė“. Tai – ilgiausiai trunkantis literatūros festivalis Londone, šiemet pristatomas kiek trumpesniu pavadinimu – „Book Week 24”. Jo metu lankytojai gyvai ir virtualioje erdvėje kviečiami skirti dėmesį žydų literatūrai ir kultūrai bei turtingai šios tautos istorijai.
Kovo 20 d. – pasaulinė istorijų pasakojimo diena. Istorijų pasakojimo menas žmoniją lydi nuo gilios senovės, sujungiantis skirtingų rasių, tikėjimų, kultūrų žmones. Tad šią dieną skirkime istorijoms – nesvarbu, ar jos būtų papasakotos žodžiais, vaizdais ar ženklais, svarbiausia, jog istorija suburtų žmones pabūti kartu.
Kovo 21 d. – pasaulinė poezijos diena. Nuo 2000 m. šią dieną nuspręsta skirti poezijai. Visame pasaulyje kovo 21 d. organizuojami poezijos skaitymai, susitikimai su poetais, vyksta poezijos varžytuvių – slemo vakarai. Tad šią dieną paskirkite atsiversti mėgstamą poezijos knygą ir nors trumpam atitrūkti nuo įkyrėjusios kasdienybės į svajingą poezijos pasaulį. O jei nespėsite to padaryti kovo 21 d., ne bėda – poezijos mėnesiu skelbiamas visas balandis, o gegužės mėnesį Lietuvą aplankys ir festivalis „Poezijos pavasaris“.
Balandžio 2 d. – tarptautinė vaikų knygos diena. Būtent šią dieną 1805 m. gimė danų pasakorius, rašytojas Hansas Kristijanas Andersenas, o nuo 1967 m. jo gimtadienį ir tuo pačiu tarptautinę vaikų knygos dieną švenčia visas pasaulis. Šios dienos tikslas – atkreipti dėmesį į vaikų knygas ir įkvėpti skaitymo džiaugsmą patiems mažiausiems. Šią dieną Lietuvoje taip pat skiriama vaikų literatūros premija rašytojams, nusipelniusiems vaikų literatūros srityje.
Balandžio 23 d. – pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena. Dar viena svarbi pavasario šventė skirta pagerbti knygoms ir rašytojams visame pasaulyje bei atkreipti dėmesį į autorinių teisių svarbą. Būtent šią dieną mirė anglų literatūros pažiba Viljamas Šekspyras ir ispanų rašytojas Migelis de Servantesas, tad minint pasaulinę knygos dieną, skaitytojai kviečiami prisiminti ir šių legendinių rašytojų kūrybą.
Gegužės 2 d. – tarptautinė Hario Poterio diena. Neabejotinai laukiamiausia ir mėgstamiausia visų Hario Poterio gerbėjų diena. Ši diena skirta mintimis padėkoti angų rašytojai J. K. Rowling už magiškojo Hario Poterio pasaulio atsiradimą ir naujai užgimusį literatūrinį šedevrą. 2012 m. buvęs Jungtinės Karalystės ministras Davidas Cameronas paskelbė gegužės 2-ąją Hario Poterio diena. Kodėl būtent ši diena? Nes būtent gegužės 2-ąją vyko didysis Hogvartso mūšis, kurio metu Haris Poteris drauge su Fenikso brolija ir Hogvartso mokiniais bei mokytojais triumfavo prieš Voldemortą ir jo Mirties Valgytojus.
Gegužės 3 d. – pasaulinė spaudos laisvės diena. 1993 m. Jungtinių Tautų asamblėja šią dieną skyrė paminėti galimybę visiems pasaulio žmonėms laisvai išsakyti savo nuomonę bei turėti prieigą prie nepriklausomų informacijos šaltinių.
Gegužės 7 d. – spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Lietuviams labai svarbi ir įsimintina diena, kurios metu švenčiame išsilaisvinimą nuo lietuviškos spaudos draudimo po keturis dešimtmečius trukusios carinės priespaudos. Šią dieną taip pat paskelbiami „Metų knygos rinkimų“ nugalėtojai.
Gegužės 8 d. – paskelbiami Pulicerio premijos laureatai. Šiemet gegužės 8-ąją, Jungtinėse Amerikos Valstijose bus skiriama prestižinė premija už žurnalistikos, literatūros arba muzikos kūrinius. Premijos vertė – 15 tūkst. dolerių.
Gegužės 9 d. – Piterio Peno diena. Ši diena skirta paminėti patrakusiam, nuotykius dievinančiam berniukui, kuris niekada nenorėjo suaugti. Škotų rašytojas James Matthew Barrie padovanojo pasauliui istoriją „Piteris Penas“ apie Niekados Šalį, kurioje pildosi vaikų svajonės, bei skraidantį berniuką, įkūnijusį vaikystės nerūpestingumą, džiaugsmą ir nekaltumą.
Gegužės 22 d. – Šerloko Holmso diena. Dar vienas veikėjas, tikrai nusipelnęs sau skirtos dienos metuose – garsiausias visų laikų detektyvas, kurį sukūrė škotų rašytojas Artūras Konanas Doilis. Šią dieną prisiminkite įtraukiančias knygas apie Šerloką Holmsą, pažiūrėkite apie jį pastatytus filmus arba su draugų kompanija žaiskite detektyvinius žaidimus!
Birželio mėn. – audioknygų mėnuo. Vasarą skaitytojai kviečami pradėti su garsinėmis arba audioknygomis. Daugeliui dar nepažintas knygų formatas leis klausyti įdomiausių istorijų, domėtis saviugda ar susipažinti su klasikine literatūra vaikštinėjant, tvarkantis ar keliaujant.
Liepos 4 d. – Alisos stebuklų šalyje diena. Ši diena skirta pasidžiaugti smalsiąja anglų rašytojo Lewis Carroll sumanyta veikėja Alisa, kuri leidžiasi į beprotišką, keistenybių kupiną stebuklų šalį. Pasaka „Alisa stebuklų šalyje“ – laikui nepavaldus kūrinys, kupinas metaforų ir pamokų ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
Rugpjūčio 9 d. – tarptautinė knygų mylėtojų diena. Knygų mylėtojai – ši diena skirta jums! Bibliofilų arba knygų myėtojų diena skirta įsitaisyti mėgstamiausiame knygų skaitymo kampelyje ir pasinerti į užburiantį knygos pasaulį.
Rugpjūčio 30 d. – Frankenšteino diena. Mary Shelley – ikoninė ir viena jauniausių rašytojų, laikoma mokslinės fantastikos pradininke, atnešusia pasauliui gotikinį romaną „Frankenšteinas“. Tad jos gimtadienį nuspręsta paskirti žymiausiam jos personažui – mokslininkui Viktorui Frankenšteinui ir jo sukurtai pabaisai.
Rugsėjo 8 d. – tarptautinė raštingumo diena. Tai diena, skirta atkreipti dėmesį į raštingumo lygį visuomenėje. Šią dieną pagerbiami visi, prisidėję prie raštingumo kūrimo – mokytojai, redaktoriai, rašytojai ir kiti kalbos puoselėtojai.
Rugsėjo 22 d. – Hobito diena, dienoraščių rašymo diena. Rugsėjo 22-oji – dviguba šventė. Tai J. R. R. Tolkieno sumanytų Frodo bei Bilbo Beginso gimtadieniai, tad ši diena skirta paminėti visiems britų rašytojo knygoje „Hobitas“ bei „Žiedų valdovo“ trilogijoje esantiems hobitams – droviems, tačiau drąsos nestokojantiems, į žmones panašiems nedidukams veikėjams. Taip pat ši diena skirta pagerbti ir dienoraščio rašymui bei pasidžiaugti pagalba, kurią žmogui gali suteikti dienoraščio rašymas.
Rugsėjo 22-28 d. – uždraustų knygų savaitė. Ši savaitė skirta prisiminti svarbiausius literatūros pasaulio kūrinius, kurie dėl įvairių priežasčių buvo uždrausti, nes buvo laikomi nepatogiais arba pernelyg atvirais. Tarp tokių kūrinių – George Orwell „Gyvulių ūkis“ ir „1984”, Vladimir Nabokov „Lolita“, „Rugiuose prie bedugnės“ ir kiti svarbūs literatūriniai kūriniai.
Spalio mėn. – kulinarinių knygų mėnuo. Šis mėnuo yra skirtas išsitraukti iš lentynų apdulkėjusias receptų knygas ir greitą užkandžiavimą kavinėse pakeisti maistingais namie gamintais patiekalais, o pabodusius, kasdien gaminamus receptus pakeisti naujais atradimais.
Spalio 11 d. – mitų ir legendų diena. Skirkite šią dieną prisiminti senovės laikų paveldui ir pasinerti į užburiančius pasakojimus apie dievus ir deives, didvyrius ir galingas pabaisas.
Lapkričio mėn. „NaNoWriMo“ – tarptautinis romanų rašymo mėnuo. Tai sparčiai populiarėjantis iššūkis, kasmet įtraukiantis vis daugiau dalyvių. Ar įmanoma parašyti romaną vos per vieną mėnesį? Tikslas – pradėti rašyti romaną lapkričio 1-ąją ir pabaigti iki paskutinės mėnesio dienos, kūrinys turi siekti bent 50 tūkst. žodžių. Virš 20 metų trunkantis iššūkis suburia vis didesnę bendruomenę ir skatina rašytojus atrasti savo tikrąjį balsą.
Lapkričio mėnesį taip pat yra paskelbiami ir prestižinės „Booker“ premijos laureatai. Šis apdovanojimas – vienas svarbiausių literatūros įvertinimų visame pasaulyje. Be piniginių prizų, kurie siekia iki 50 tūkst. svarų, autoriai ir jų knygos, patekę į „Booker“ sąrašus atkreipia skaitytojų dėmesį ir taip gerokai padidina kūrinių pardavimus. 2023 m. „Booker“ premiją laimėjo airių rašytojas Paul Lynch su knyga „Pranašo daina“ (angl. Prophet Song)
Gruodžio 10 d. Nobelio literatūros premijos įteikimas. Paskutinis ir svarbiausias literatūros apdovanojimas vainikuoja visus metus. Nors Nobelio literatūros premijos lauretai paskelbiami spalio mėnesį, oficiali garbingo apdovanojimo įteikimo ceremonija vyksta gruodžio mėnesį ir šiemet jos sulauksime būtent gruodžio 10 d. Pernai Nobelio literatūros premiją pelnė norvegų rašytojas Jon Fosse.
Gruodžio 21 d. – kryžiažodžių diena. Ar žinojote, kad pirmasis kryžiažodis pasirodė Niujorko laikraštyje 1913 m. gruodžio 21 d.? Kalėdiniame laikraščio priede „Fun“ išspausdintas amerikiečio Arthur Wynne sukurtas pirmasis kryžiažodis tapo istoriniu įvykiu ir nuo šiol ši diena skirta paminėti kryžiažodžių atsiradimui.
Palikite komentarą