Nors vasara skaičiuoja jau paskutinįjį savo mėnesį, tačiau atostogų metas dar anaiptol nesibaigia. Planuojantiems kelionių kryptis ir lankytinus objektus, interneto knygynas Patogupirkti.lt į savo kelionės maršrutą siūlo įtraukti gražiausius pasaulio knygynus. Tai ne tik parduotuvės pilnos knygų, bet tikri istoriniai ir architektūriniai paminklai, moderniojo meno statiniai bei jaukumą ir ramybę užtikrinančios erdvės, pritraukiančios knygų mylėtojus iš viso pasaulio.
„Shakespeare and Company“ Paryžiuje
Prancūzijos sostinėje įsikūręs knygynas – vienas garsiausių pasaulyje, tačiau ar žinojote, jog šis knygynas buvo atidarytas net kelis kartus? Pirmąją jo versiją 1919 m. įkūrė amerikietė knygų leidėja Sylvia Beach. Ten šviesą išvydo rašytojo James Joyce kūrinys „Ulisas“, kai kiti knygynai atsisakė jį leisti. Šis knygynas taip pat tapo tokių literatūros ikonų kaip Ernest Hemingway, Ezra Pound, Djuna Barnes, Francis Scott Fitzgerald pasisėdėjimų vieta.
Antrojo pasaulinio karo metais knygynas buvo uždarytas, tačiau vėl atgimė 1951 m. netoli Dievo Motinos katedros, o jo duris atvėrė amerikietis George Whitman. Nors knygynas iš pradžių buvo vadinama „Le Mistral“, 1964 m. buvo pervadintas pirmojo knygyno garbei, taip pat paminint 400-ąsias Williamo Shakespeare‘o gimimo metines. Šiandien šis knygynas tarnauja kaip naujų, naudotų ir antikvarinių knygų parduotuvė bei biblioteka.
„Livraria Lello” Porte
1906 m. Porto mieste brolių José ir António Lello atidarytas neogotikinis knygynas išsiskiria savo kvapą gniaužiančiu vitražiniu stoglangiu, bronziniais literatūros veikėjų reljefais bei vingiuotais raudonais „laiptais į dangų“. Kelionių leidinys „Lonely planet“ bei laikraštis „The Guardian“ įvertino šį knygyną kaip vieną gražiausių pasaulyje dėl jo unikalaus, magišką atmosferą sukuriančio interjero. Be to, teigiama, jog „Livraria Lello“ knygynas įkvėpė J.K. Rowling sukurti „Hario Poterio“ knygų serijoje aprašyto Hogvartso įvaizdį, tad kasmet į šį knygyną suguža tūkstančiai Hario Poterio gerbėjų.
Beje, visoms prekyvietėms užvėrus duris per Covid-19 pandemiją, „Livraria Lello“ darbuotojai siekė tęsti savo misiją ir skleisti skaitymo malonumą pasaulyje, tad buvo pasiskolinta idėja iš greitojo maisto restoranų ir knygas skaitytojai galėjo pasiimti išsinešimui, neišlipdami iš savo automobilio.
„The Strand“ Niujorke
„18 mylių knygų“ – taip apibūdinamas Niujorke esantis knygynas, kurį 1927 m. įkūrė imigrantas iš Lietuvos Benjaminas Bass‘as. Šis knygynas gimė gatvėje, kurioje kadaise buvo įsikūrę net 48 knygynai, o dabar belikęs tik vienas, dydžiu pranokęs visus buvusius knygynus. Šiuo metu jame dirba virš 230 darbuotojų, o per „The Strand“ gyvavimo laikotarpį, jame yra dirbusios ir tokios įžymybės kaip dainininkė, dainų autorė ir poetė Patti Smith, dainininkas ir gitaristas Tom Verlaine bei aktorius, scenaristas ir režisierius Sam Shepard.
Šiuo metu „The Strand“ knygynas garsėja ne tik dideliu naujų, naudotų ir retų knygų pasirinkimu, bet ir „knygų pagal pėdos dydį“ pardavimais bei didžiausiu meno knygų pasirinkimu pasaulyje.
„El Ateneo Grand Splendid“ Buenos Airėse
Argentinoje, Buenos Airės mieste įsikūręs knygynas pirmiausia gimė kaip teatras 1919 m., o tik po daugelio dešimtmečių, 2000 m. buvo paverstas knygynu. Didžiulėje erdvėje, kur telpa daugiau nei 120 tūkst. knygų, kasmet apsilanko virš milijono lankytojų. Iškilmingas istorinis pastatas žavi savo didybe, o čia užsukę skaitytojai laiką su knyga gali leisti sėdėdami teatro ložėse. „National Geographic“ šiai vietai skyrė gražiausio knygyno pasaulyje titulą.
„Libreria Acqua Alta“ Venecijoje
Kur kitur, jei ne Venecijoje, miesto svečiai gali aplankyti ant vandens įsikūrusį knygyną? „Libreria Acqua Alta“ knygyną, pasiekiamą plaukiant gondolomis, sudaro keli kambariai, kuriuose klasikinės itališkos ir angliškos knygos, žurnalai ir žemėlapiai yra sukrauti iki pat lubų. O dėl nuolatinių Venecijos potvynių knygos guli ne paprastose lentynose, tačiau yra sudėtos į vonias, valtis ir gondolas. 2004 m. duris atvėręs knygynas ant vandens kasdien pritraukia tūkstančius turistų ne tik dėl unikalios lokacijos, bet ir dėl savo gausios meno dirbinių ir atvirukų kolekcijos.
„Powell‘s“ Portlande
Oregono valstijoje įsikūręs „Powell‘s“ knygynas dar vadinamas „Knygų miestu“. Ir ne veltui – didžiausias nepriklausomas naujų ir panaudotų leidinių knygynas pasaulyje po savo stogu priglaudė milijoną geriausių visų laikų knygų. Milžiniškoje 6300 kvadratinių metrų erdvėje, padalintoje į devynis skirtingomis spalvomis pažymėtus kambarius ir 3500 skyrių, kadaise veikė automobilių prekybos centras, o dabar visą kvartalą užimančiame knygyne galima praleisti valandų valandas klaidžiojant įvairiausių knygų apsuptyje.
„Selexyz Dominicanen“ Mastrichte
Dievinantiems knygas, Olandijoje, Mastrichto mieste įkurtas knygynas taps tikra meka. XIII a. pastatyta didinga gotikinė bažnyčia pirmiausia tarnavo kaip katalikų mišių vieta, tačiau per 1794 m. Napoleono Bonaparto invaziją įspūdingo grožio statinys buvo paverstas sandėliu, o vėliau buvo tiesiog apleistas.
Didinga erdvė, pasibaigus Prancūzijos generolo erai, virto dviračių laikymo vieta ir galiausiai atgimė 2005m. kaip modernus knygynas. Architektūros įmonės „Merkx + Girod“ restauruotame pastate į akis labiausiai krenta milžiniška, trijų aukštų dydžio juodojo plieno knygų lentyna, o vietoje, kur bažnyčios klestėjimo laikais giedodavo choras, dabar įkurta jauki kavinė knygyno lankytojams.
„The Last Bookstore“ Los Andžele
Dėl savo spalvingų vingiuotų, gravitacijos dėsnius paneigiančių knygų lentynų, šis Los Andželo knygynas yra įtrauktas į gražiausių pasaulio knygynų sąrašą. Kalifornijos valstijoje esantis knygynas nukelia į pasakų pasaulį, kuriame apsilankę svečiai klajoja po ištisus knygų labirintus ir įspūdingus knygų tunelius.
Knygyno pavadinimas – „Paskutinysis knygynas“ pasirinktas su ironija, mat fiziniai knygynai, išstumiami internetinių ir audio knygų nyksta kaip dinozaurai. Šis jaukus knygynas pasisako už fizines popierines knygas ir skatina skaitytojus išsaugoti rašytinį žodį skaitmeniniame amžiuje.
„Chongqing Zhongshuge“ Čongčinge
Kinijoje, Čongčingo mieste esantis knygynas – tikras architektūrinis šedevras, kuris apsuktų galvą kiekvienam knygų mylėtojui. Knygyno interjerui buvo pasitelktas optinių iliuzijų ir paradoksalių erdvių kūrėjo M. C. Escher dizaino stilius, paverčiantis šią vietą niekam neprilygstančiu turistų traukos centru. Dvigubai erdvę padidinančios veidrodinės lubos, zigzaginiai laiptai, šviestuvo formos knygų lentynos ir daug tylių skaitymo kampelių – išskirtinio interjero knygyne ir gausybės knygų draugijoje nepastebimai galima praleisti visą dieną.
„Atlantis Books“ Santorine
Šis knygynas nuostabaus grožio Graikijos saloje buvo atidarytas dviem studentams iš Amerikos atvykus į Santorini ir supratus, kad nebeturi, ką skaityti. Pastebėję, kad saloje nėra knygyno, jie pasikvietė pagalbininkų ir pastatė jaukų, knygose paskendusį knygyną su vaizdu į Egėjo jūrą. Knygynas duris atvėrė 2004 m., o pagrindinis įkūrėjų tikslas buvo į šią svajingų baltų namukų su mėlynais stogais salą įnešti daugiau meno, literatūros ir filosofinių pokalbių.
„Honesty Bookshop“ Velse
Velso ir Anglijos pasienyje esantis Hay-on-Way miestelis – tikras knygų mylėtojų rojus, mat jame nieko daugiau nėra, tik nedidukai knygynai. Žinomiausias šio nedidelio „knygų miestelio“ knygynas įkurtas dar septintajame dešimtmetyje, buvusios pilies griuvėsiuose, o jo pavadinimas išverstas iš anglų kalbos reiškia „Sąžiningas knygynas“. Jis išsiskiria eile knygų lentynų, sustatytų lauke – čia knygos kainuoja vos vieną eurą, tačiau žmogaus, priimančio užmokestį nėra – čia lankytojų sąžiningumas matuojamas šiems tiesiog įmetant monetą į šalimais pastatytą dėžutę.
Palikite komentarą