– Kaip numesti svorio? – klausia draugės viena kitos. Tą patį išgirsta dietologai, gydytojai ir treneriai. Atrodo, šis klausimas niekada nepraranda aktualumo. Ir nors psichologai bei gyvenimo motyvatoriai kala į galvas, kad ne svoryje slypi laimė, o bet kokio sudėjimo žmogus yra gražus, mes pritariančiai linksime galva, bet paslapčia atsiverčiame straipsnį apie naujausią dietą! Argi ne?
Ruošiame kūnus vasaros sezonui ir kovojame su žiemą atkakliai prilipusiais riebaliukais. Prieš svarbią progą norime patobulinti figūrą, kad kaip nulieta gultų TA suknelė. Dar kiti supranta, jog grožis čia nebesvarbu, nes svoris peržengė kritinę ribą ir ėmė grasinti sveikatos problemomis.
Pirmiausiai, kas šauna į galvą pagalvojus, kaip numesti pilvą – įvairios dietos! Visi ir visos galvojame, kad štai ši jau bus tikrai ta efektyvi dieta ir atsakys, kaip greitai numesti svorio nuo pilvo ir šlaunų. Bet pradedame naršyti ir pamatome, kad tų dietų daugybė!
Jau porą metų mados viršūnėse karaliauja ketogeninė dieta. Įvairūs specialistai sako, kad keto mityba yra superveiksmiga. O kur dar dukano dieta, protarpinis badavimas ar senas geras kilokalorijų skaičiavimas? Sukasi galva!
Vieno atsakymo į klausimą, kaip greitai numesti svorio nėra. Yra bendrosios taisyklės kaip sulieknėti: sveikai maitintis, atsisakyti greitųjų angliavandenių, sportuoti. Tačiau, jei viskas būtų taip paprasta, tai gatvėse nesutiktume nė vieno stambaus žmogaus. Kiek kartų aš pati bandžiau laikytis visų šių principų!
Bandydami numesti svorio, kartais mes nesuvokiame, kur darome klaidas. Gal valgome netinkamu laiku? Gal neteisingai atliekame pratimus, o gal naktį tikriname šaldytuvą? Mums reikia pagalbos ir draugišką ranką tiesia specialistų parengti leidiniai! Sudariau knygų dešimtuką, kuriame visi kartu rasime atsakymus apie populiariausias ir efektyvias dietas, sveikos mitybos principus, pratimus, kurie padės numesti svorio namuose ar tiesiog išmokys taisyklingai judėti. Pradedam!
1. Josh Axe „Ketogeninė dieta: 30 dienų planas, leisiantis numesti svorio, atkurti hormonų pusiausvyrą, pagerinti smegenų veiklą ir įveikti ligas“
Kaip jau minėjau, dabar mados viršūnėje yra keto mityba. Ketogeninė arba kitaip riebalų ir baltymų dieta žada puikius rezultatus ne vien tik svorio metimo srityje. Keto principų šalininkai teigia, kad toks būdas yra vaistas nuo įvairių ligų, įskaitant Alzheimerio ligą, diabetą ar net vėžį.
Kalbu kalbu, bet gal kažkam apskritai kyla klausimas, kas ta ketogeninė dieta. Atsakymus tikrai rasite knygoje. Tačiau trumpai tariant, tai yra mitybos būdas, kuomet smarkiai apribojamas angliavandenių suvartojimas (20-50g angliavandenių per dieną) arba jų atsisakoma. Tuomet organizmas visą reikiamą energiją pasiima iš su maistu gaunamų arba organizme susikaupusių riebalų.
Josh Axe siūlo nesudėtingą planą, kuris padės teisingai laikytis visame pasaulyje populiarėjančios ketogeninės dietos bei numesti svorio. Autorius knygoje nagrinėja penkis skirtingus ketogeninės dietos režimus. Šis leidinys patars, kaip pasirinkti tą režimą, kuris, atsižvelgiant į gyvenimo būdą, bus efektyviausi bei naudingiausias.
Jei bijote, kad pradėję dietintis, nežinosite, ką valgyti – nusiraminkite! Josh Axe siūlo galimų produktų sąrašus. Taip pat nebereikės sukti galvos dėl patiekalų, nes knygoje rasite naudingų ir ketogeninės dietos principus atitinkančių receptų.
2. Agnė Grigaliūnienė „#agnėsketo… ir kiti receptai“
Dar viena knyga apie ketogeninę mitybą. Jei neįtikino Josh Axe, gal įtikins dažnai žiniasklaidoje matoma garsi Lietuvos moteris. Agnės Grigaliūnienės kūno pokyčiai stulbinami, todėl natūraliai kyla klausimas, kaip jai pavyko numesti svorio. Savo patirtimi autorė dalijasi knygoje „#agnėsketo… ir kiti receptai“. Puiki proga papildyti savo mitybą naujais keto dietos receptais.
Renginių organizatorė ir laidų vedėja Agnė Grigaliūnienė teigia, kad jau buvo susitaikiusi su mintimi, kad numesti svorio jai niekada nepavyks. Tačiau, kaip ir daugelis mūsų, susidomėjo dar viena dieta. Ką gi, panašu, kad ši buvo sėkminga!
Agnė kartu su specialistais nagrinėja mitybos principo veikimą. Tačiau, kas mums svarbiausia, dalinasi patiekalais, kuriuos pati išbandė. Knygos autorė teigia, kad jos receptai yra labai paprasti ir tinka ne tik tiems, kurie nori numesti svorio, bet ir visiems, kurie siekia paįvairinti savo mitybą.
Keto mitybos receptai suskirstyti į kelias dalis: patiekalai pusryčiams, lengvieji patiekalai, sotieji patiekalai, kepiniai bei maistas vakarėliams. Šios knygos dėka sudėlioti keto dietos receptai savaitei, mėnesiui ar bet kokiam kitam laikotarpiui padės laikytis disciplinos. Vafliai su šonine, mocarelos ir kumpio užkandis, mėsos kukuliai… Jei tai valgydama galiu sulieknėti – imu šią dietą!
3. Michael Mosley „800 kalorijų per dieną dieta. Kaip suderinti greitą svorio metimą ir protarpinį pasninkavimą, siekiant ilgalaikės naudos sveikatai“
Apie keto dietą lyg ir išsiaiškinome, tačiau pastaruoju metu išpopuliarėjo dar vienas svorio metimo būdas – protarpinis badavimas arba dar kitaip – protarpinis pasninkavimas. Neišsigąskite pavadinimo, nes rimtai badauti tikrai nereiks.
Protarpinis badavimas gali būti kelių rūšių. Vienas paprasčiausių yra 16:8, kuomet 16 valandų reikia susilaikyti nuo bet kokio maisto, o per likusias 8 valgyti, ką nori. Žinoma, geriau rinktis sveiką maistą. Ko gero populiariausias režimas yra 18:6 (nevalgoma 18 valandų), aš ir pati jo laikausi. Kai kurie renkasi ir 20:4 intervalus. Teigiama, kad gyvenant ir valgant pagal tokį grafiką, pasninkavimo periodu kūnas sugeba energiją pasigaminti iš sukauptų riebalų.
Dar vienas protarpinio pasninkavimo būdas yra 5:2, kuomet 5 dienas valgome, ką norime, o 2 dienas smarkiai ribojame kalorijų kiekį. Būtent apie tokį mitybos planą savo knygoje kalba Michael Mosley. Daktaras tokios dietos pradėjo laikytis sužinojęs, kad serga antro laipsnio diabetu.
Knygoje „800 kalorijų per dieną dieta“ rasime naudingų patarimų, asmeninės autoriaus patirties ir sveikų receptų, kurie padės tuos 800 kalorijų susidėlioti protingai bei maitintis pilnavertiškai. 800 kcal per dieną nėra daug ir ilgai tokios dietos laikytis būtų sunku ir net nerekomenduojama. Tačiau dvi dienas per savaitę – įmanoma ir tiek pakanka norint įkalbėti organizmą pagaliau atsikratyti nereikalingų riebalų.
4. Beata Nicholson, Odeta Bložienė, Rosita Kanapeckaitė „Sutramdyta meška“
Veiklių ir garsių moterų komanda suvienijo jėgas ir skuba į pagalbą tiems, kurie išbandė visas dietas, madingiausius mitybos planus, jau pabuvojo moderniausiame miesto sporto klube ir vistiek storėja, arba kaip sako autorės – meškėja. Na taip, ši knyga taip pat apie sveiką mitybą, o tokių matėme daug, tačiau truputį kitokia ir įkvepianti.
Beata Nicholson, Odeta Bložienė ir Rosita Kanapeckaitė knygoje „Sutramdyta meška“ akcentuoją vieną svarbią tiesą – svorio metimas yra darbas ne tiek su kūnu, kiek su savo smegenimis. Čia ir sužinosime, kaip tas smegenis priversti netrukdyti ir įdarbinti „sportuoti“ už mus.
Mėgstame sakyti, kad svorio nepavyksta numesti todėl, kad kankina hormoninės ligos, arba paveldėjome sunkius kaulus, tačiau pasitelkę valią ir privertę savo galvą dirbti, mes pasieksime rezultato. Beata Nicholson teigia, kad svarbiausia knygos „Sutramdyta meška“ nešama žinutė yra būtinybė įsiklausyti į save. Vidinis balsas gali pasufleruoti, kada laiku sustoti. Tą momentą moteris žaismingai vadina vidinės meškos sutramdymu.
Autorės parengė sveikų ir svoriui draugiškų receptų rinkinį, papasakojo apie kliūtis, kurias mums sukuria smegenys, moko save kontroliuoti ir siekti tikslų.
Beje, čia galiu rekomenduoti ir dar vieną Beatos Nicholson knygą „Lengva kasdienybė: viskas suskaičiuota“. Šis leidinys leis planuoti savo mitybą, mat autorė siūlo paprastus receptus, tinkamus pusryčiams, pietums ir vakarienei. Patiekalai ir net desertai neviršija 1400 kcal per dieną.
5. Allen Carr „Lengvas būdas sulieknėti“
Rašytojas Allen Carr tapo legenda po to, kai išleido kultinę knygą „Lengvas būdas mesti rūkyti“. Jis tūkstančiams žmonių padėjo atsikratyti žalingo įpročio. Tad jei lengvas būdas mesti rūkyti suveikė, tai kodėl neturėtų suveikti lengvas būdas sulieknėti?
Kuo vilioja autorius? Jis tiesia pagalbos ranką ir sako, kad nereikia laikytis dietos, skaičiuoti kalorijų ar didelių valios pastangų. Taigi, jis iš esmės prieštarauja anksčiau minėtoms knygoms ir suteikia progą rinktis alternatyvią nuomonę.
Allen Carr daug pasakoja apie tai, kodėl mums skanus vienas ar kitas maistas, ką mūsų smegenims daro reklama, kodėl tokie patrauklūs nesveiki patiekalai ir kaip lengviau atsispirti nenaudingiems produktams. Autoriaus stilius toks, kad iš karto priverčia permąstyti lyg ir žinomus dalykus, palinksėti galva ir pagaliau imtis valdyti savo gyvenimą, o taip pat ir svorį.
Knygos skaitytojai dalinasi į dvi stovyklas. Vieni sako, kad autorius neatsako, kaip greitai numesti svorio, o kiti gi dėkoja ir džiaugiasi lieknomis figūromis. Na, o aš sakau, kad rašytojas knygoje „Lengvas būdas sulieknėti“ susistemino labai daug naudingos informacijos, kurią pravartu pasikartoti prieš pradedant savo lieknėjimo kelią.
6. Vaida Kurpienė „Liekna visam gyvenimui: lengvas gidas, kaip sverti mažiau, gyventi ir jaustis geriau“
Jei neįtikina užsienio autoriai, tai vėl gręžiuosi į Lietuvos rinką. Vaida Kurpienė yra, ko gero, žinomiausia mitybos specialistė mūsų šalyje, kurios mintis dažnai galime išvysti įvairiose žiniasklaidos priemonėse. Mitybos ekspertė tiki, kad nėra netinkamo amžiaus keistis ir pradėti rūpintis savo sveikata. Vaidos Kurpienės svetainėje sulieknek.lt galima užsisakyti konsultacijas, o svarbiausia – rasti sveikų receptų bei naudingų patarimų. Na, bet dabar apie knygą.
Pažiūrėkit vien į pavadinimą – „Liekna visam gyvenimui: lengvas gidas, kaip sverti mažiau, gyventi ir jaustis geriau“. Bent jau mane užkabina žodžiai „visam gyvenimui„ bei „lengvas gidas“ ir įkvepia leidinį bent pavartyti.
Sertifikuota specialistė Vaida Kurpienė knygoje dalijasi savo asmenine patirtimi, pastebėjimais iš mitybos mokymų bei asmeninių konsultacijų. Specialistė nepripažįsta drastiškų dietų ir moko savo valgymo įpročius pakeisti vieną kartą ir visiems laikams.
Autorė pažingsniui dėsto, ką ir kaip turime daryti, norėdami pasiekti išsvajotą svorį bei jį išlaikyti, o be viso to dar ir nepakenkti sveikatai. Labai svarbų knygos akcentą noriu išduoti dabar. O jis skamba taip – pradėkim keistis šią akimirką, nelaukim pirmadienio!
7. Ilka Rae Adams „Tobulas moters kūnas“
Aš tikiu, kad turbūt visi esate girdėję dar vieną tiesą, kad kiekviena dieta tampa veiksmingesne, kai kūnas gauna fizinio krūvio. Į sporto salę jūsų nevarau, tačiau jei sumanysite ten užsukti, prieš tai perskaitykite keletą knygų, kurios užkirs kelią dažniausiai daromoms klaidoms.
Ilka Rae Adams – mitybos ir sporto specialistė. Knygoje „Tobulas moters kūnas“ autorė dalijasi patarimais, kaip suformuoti svajonių figūrą. Ilka Rae Adams įsitikinusi, kad tobulas kūnas neatitinka vienų išmatavimų ir gali būti visoks. Tad knygoje ji aptaria skirtingus figūrų tipus bei, koks turėtų būti skirtingų kūno tipų moterų idealus svoris, kūno riebalų kiekis ir matmenys.
Autorė pataria, kaip pasirinkti tinkamą treniruotę, kaip ją derinti su moterišku ciklu bei išduoda, kas trukdo pasiekti savo tikslų. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis, kuriose parodomi daugiau nei 130 pratimų įvairioms kūno sritims.
Žinokit, jūs ne vieni sporto klube nedrįstate kreiptis į trenerį, tad dabar turėsite savo asmeninį!
8. Audra Avizienis „Mankštos anatomija. 501 Pilateso pratimas“
Aš pati galiu labai ilgai pasakoti apie Pilteso naudą. Pilatesas yra vienas iš saugiausių funkcinių treniruočių metodų. Šios treniruotės tinka bet kokio amžiaus, fizinio pasirengimo ir svorio žmonėms. Mankšta stiprina vidinius raumenis, didina lankstumą, gerina nuotaiką, padeda atsikratyti nugaros skausmų ir sustiprinti pilvo presą.
Pats Pilatesas nėra skirtas svorio metimui, bet Audros Avizienis knygą „Mankštos anatomija. 501 Pilateso pratimas“ į sąrašą traukiu todėl, kad šis mankštos metodas padeda pasiruošti bet kokiai kitai aktyviai veiklai, pvz., bėgiojimui, nes stiprina sąnarius, svorių kilnojimui, nes išmoko teisingai atlikti judesius. Taip pat Pilatesas stangrina kūną, kas yra labai svarbu jau numetus svorio. Be to, pratimai yra įvairaus sunkumo lygio, tad tinka bet kokio pasirengimo žmogui.
Kiekviename knygos puslapyje rasite išsamias, iliustruotas instrukcijas, kurios aiškina kaip teisingai atlikti vieną ar kitą pratimą. Leidinyje daug konkrečių patarimų, ką daryti ir kaip tinkamai treniruotis, kad užtikrintumėte saugų ir efektyvų darbą.
Sunkindami Pilateso pratimus galėsite ne tik sustiprėti, bet ir gerokai padailinti kūno formas. Tad jei ieškote būdo, kaip numesti svorio namuose, pirmiausiai pabandykite Pilates, o tada galėsite pereiti prie bet kokios kitos sporto šakos.
9. Rūta Beišytė „Ideali figūra. Tobulų kūno linijų paslaptis“
Ar esate atsikalbinėję, kad negalite sportuoti, nes neturite tinkamos įrangos arba pinigų lankytis sporto klube? Asmeninė trenerė ir mitybos specialistė Rūta Beišytė-Aminova knygoje „Ideali figūra. Tobulų kūno linijų paslaptis“ sako, kad visai nereikia modernios treniruoklių salės ir siūlo iliustruotus pratimus, kuriems užteks tik minimalaus inventoriaus.
Knygoje vietos skirta tiek sveikai mitybai, tiek sportui. Be to, kalbėdama apie maistą autorė nepamiršo ir veganių bei smaližių. Pripažinkime, kad prieš pradedant laikytis dietos baisiausia yra mintis, kad visam laikui teks atsisakyti saldėsių. Rūta Beišytė turi pasiūlymų, kas galėtų juos pakeisti.
Specialistė pasirengusi atsakyti į dažnai užduodamus klausimus, pvz., kaip maitintis, kad kristų svoris; kaip pasiryžti sportuoti, kaip nepakenkti sau; ką valgyti prieš treniruotę ir t.t.
Rūta Beišytė parašė ne tik knygą, bet parengė ir gausybę virtualių treniruočių savo youtube kanale. Baigiam atsikalbinėti ir einam formuoti kūno!
10. Andrius Pauliukevičius „Tobulas kūnas“
Pabaigai palikau tikrą sporto ir kūno rengybos įžymybę. Andrius Pauliukevičius yra garsus treneris ir sportininkas. Jis savo knygoje „Tobulas kūnas“ griauna įvairius mitus ir dalijasi efektyviais patarimais, kurie pravers tiek metantiems svorį, tiek norintiems padailinti raumenis.
Autorius yra vienas iš sveikatingumo platformos kilo.lt įkūrėjų. Užsisakę paslaugą klientai gauna mitybos planus, palaikymą ir virtualią priežiūrą. Prieš keletą metų pati išmėginau sistemą ir galiu patvirtinti, kad ji veiksminga, jei tik įdedi valios laikytis patarimų, todėl drąsiai rekomenduoju ir Andriaus Pauliukevičiaus knygą „Tobulas kūnas“ – šis treneris tikrai žino, ką daro.
Knygoje patarimų ras tiek vyrai, tiek moterys. Remdamiesi leidiniu lengvai sudarysite savo kūno tipui tinkamą mitybos planą ir sporto režimą, taip pat sužinosite, kaip sekti savo progresą bei pasimokysite iš dažniausiai sportininkų daromų klaidų. Juk kam daryti savas, ar ne?
Knygoje „Tobulas kūnas“ yra net šimtas pratimų!
Štai ir visas dešimtukas! Jums rinktis, ar norite išbandyti naują dietą – apie jas kalbama pirmose trijose knygose. O gal užtenka tiesiog pakeisti požiūrį ir įdarbinti smegenis dorotis su saiku? Ši informacija aptariama kituose trijuose leidiniuose.
O gal labiau priimtinas sportas? Paskutinis knygų ketvertukas patiks tiek ketinantiems rimtai padirbėti su svarmenimis, tiek siekiantiems padailinti kūną bei norintiems sportuoti namuose. Tačiau turiu ir liūdną žinią – knyga svorio už jus nemumes! Ji gali tik įkvėpti ir nukreipti teisingu keliu bei atsakyti į svarbiausius klausimus. Taip pat, žinoma, galite knygas naudoti ir kaip svarmenis, tik rinkitės sunkesnes! 🙂
Palikite komentarą