Žodis „atostogos“ daugeliui iškart asocijuojasi su kaitinančia saule, jūra ir laiku, praleistu gulinėjant paplūdimyje. Kita vertus, yra ir tokių atostogautojų, kurie neįsivaizduoja poilsio be aktyvių kelionių, malonaus nuovargio, o kartais net ekstremalių išbandymų. Mėgstantiems keliauti kitaip – dalijamės 10 kelionių knygų, kuriose autoriai ar jų sukurti veikėjai leidžiasi į nutrūktgalviškas keliones, ryžtasi pavojingoms ekspedicijoms, išbando savo fizines galimybes ir siekia atrasti naujų gyvenimo spalvų.
Keliauk kaip piligrimas
Aktorius, dainininkas ir rašytojas Juozas Gaižauskas prieš keletą metų ryžosi neeilinėms atostogoms – leistis į piligriminį žygį Šv. Jokūbo keliu. Penkerius metus planuota kelionė virto virtine nuotykių, kūno jėgų išbandymu, susitikimu su mirtinai nuodingomis gyvatėmis, keistais pakeleiviais ir akistata su Dievu.
Savo piligrimines patirtis kelyje, papildytas vaizduotės vaisiais, autorius užrašė debiutiniame kelionių dienoraštyje „Dievas su šlepetėmis“ bei antrojoje savo knygoje „Tigras, glostantis pėdas“. Beje, pastarasis J. Gaižausko romanas palydės ne tik piligriminiu keliu, bet ir nukels į karščiu alsuojančią Etiopijos dykumą. Aprašytoje kelionėje nebesvarbūs nei kilometrai, nei pokšinčios gyslos ar braškantys kaulai, tačiau užplūdusi dvasinė palaima tampa pačia tyriausia kelionės dovana.
Norintiems išbandyti kitą piligrimų kelią – žurnalistė, gidė ir rašytoja Lina Ever kviečia į kelionę, kurioje teks susidurti su pačiu savimi ir surasti atsakymus į egzistencinius klausimus. Išgirdusi legendą apie kadaise labai populiarų, tačiau dabar kiek primirštą Vokietijos piligrimų kelią, autorė išsiruošia patikrinti jo mistiškų galių.
Knygoje „Kava su apelsinais. Vienos piligrimystės dienoraštis“ L. Ever pasakoja apie savo kelionę miškais, laukais ir nuošaliomis gyvenvietėmis, nakvojant bažnyčiose ir parapijose, nuolat ieškant nušvitimo ir atsakymų į vis kylančius gyvenimiškus klausimus. Knygoje vaizduojamos keturios moterys kartu su skaitytoju leidžiasi į nuovargio ir moteriškos bendrystės kupiną žygį, kuriame tenka susidurti su savo kompleksais ir atrasti užsislėpusį užsispyrimą, siekiant pajausti tikrąjį gyvenimo skonį.
O jei žygių pėsčiomis dar negana, kanadietis Jean Beliveau kviečia kartu pasivaikščioti po visą pasaulį, knygoje „Pėsčiomis aplink pasaulį“. Savo kojomis išraižęs šešis žemynus, nuėjęs 75 500 kilometrų, sunešiojęs 4 poras batų ir savo žygiui atidavęs 11 metų, autorius dalijasi nuoširdžiais išgyvenimais apie tai, kaip ilga kelionė pėsčiomis virto kelione po savo vidų, siekiant patirti, ką iš tiesų reiškia gyventi.
Leiskis į kalnus
Žodžiais neapibūdinamas kalnų žavesys – viena pagrindinių priežasčių, kodėl poilsį prie jūros, gulinėjimą ant sofos ar miegojimą kiauras dienas keliautojai iškeičia į daug jėgų ir ištvermės reikalaujančius kalnus. Patyrę alpinistai ryžtasi leistis į pavojingas, sekinančias keliones vien dėl to, kad pasijustų maži didingų kalnų apsuptyje ir, užlipę ant viršūnės, kelias minutes galėtų atsiremti į debesis.
Keliautojas Algirdas Kumža pirmą kartą į kalnus buvo pakviestas Lietuvoje gerai žinomo „antino“ Algirdo Kaušpėdo ir vieną kartą paragavęs, nebegalėjo sustoti. Savo knygoje „Himalajai“ autorius nupiešė tikrą, nepagražintą alpinistų gyvenimą. Nepasitikėjimą savo jėgomis, varginantį žygį į viršūnę, kalnuose užpuolusį bronchitą ir numestus 12 kilogramų. Alpinistas teigė savo įspūdžius užsirašinėjęs net 7 kilometrų aukštyje, kai trūko oro, nebūdavo šviesos, o realybė painiojosi su sapnais. Knyga apie alpinistų taip mylimus ir be galo pavojingus Himalajų kalnus leis suprasti, kokios neišmatuojamos yra žmogaus galimybės ir kaip svarbu yra neišsižadėti vaikystės svajonių.
Išgyvenimų nuotykius kalnuose taip pat detaliai aprašo ir lietuvių žurnalistas bei keliautojas Bronislovas Matelis. Knygoje „Išgyvenimo dienoraštis“ jis pasakoja istorijas apie nuotykių ir sunkumų nebijančius keliautojus, kurie keliauja po įspūdingus Tatrų, Tian Šanio, Pamyro ir Altajaus kalnus. Čia aprašytos tikri išgyvenimai, kai keliautojams teko kapanotis iš lavinų, kovoti su alkiu, kai paklydus nuo tako teko dešimtis dienų laukti pagalbos, susidurti su aukščio ligomis, fiziniu ir psichologiniu nuovargiu, išgyventi artimo draugo žūtį. Nuoširdūs pasakojimai leis iš arčiau susipažinti su alpinistų gyvenimu ir atskleis, kas taip traukia keliauti po beribius kalnus.
O Vaidoto Januškio knygoje „Kelionių takais“, skaitytojai kartu su žinomu keliautoju nusikels į stingdančią Užpoliarę, slidėmis šliuoš per tundras, grožėsis Kamčiatkos vaizdais ir, žinoma, kils į snieguotas kalnų viršūnes. Be savo nuotykių, knygoje keliautojas aptaria ir mistišką patyrusio alpinisto Igorio Diatlovo ir jo grupės iš Sovietų Sąjungos žuvimo istoriją. Nelaimingas atsitikimas iki šiol gaubiamas paslapčių, o numanomos keliautojų žuvimo priežastys mainėsi nuo vietinių gyventojų mansių užpuolimo, rusų šalimais sprogdintų raketų paskleistos radiacijos iki ateivių atakos.
Beje, šioje knygoje laukia ne tik keliautojo nupasakoti nuostabaus grožio kalnų peizažai, bet ir susidūrimas su purkštaujančiais ugnikalniais, triukšmaujančiomis džiunglėmis, kelionė autoriaus ir jo kolegų keliautojų suręstu plaustu pietų Sibire ir dar daugybė nuotykių, kuriuos beskaitant, skaitytojas gali pasijusti, tarsi pats keliautų po įstabiausias pasaulio vietoves.
Skriek su motociklu
Adrenalino mėgėjai Vilius ir Jolanta Navickai knygoje „Motociklais aplink pasaulį, III dalis. Australija“ dalijasi savo kelionės dienoraščiu ir įspūdingais vaizdais, kuriuos išvydo klajodami po laukinę Australiją. Čia bus ir ant kelio pasirodančių kengūrų bei kupranugarių, skorpionų ir į dušą įšliaužiančių gyvačių, tačiau ir ne tokių džiuginančių kelionės palydovų kaip nudegimai saulėje ar dehidratacija. Visgi, pasak knygos autorių, tokios kelionės ir jų nedideli sunkumai padeda suvokti ir kokia nedidelė yra Žemė – nors pasaulis yra skirtingas ir įvairialypis, tačiau kartu ir vienodas, nuspėjamas.
Ištroškusiems dar kelionių motociklu, į kelią kviečia leistis istorijoje pagarsėjęs revoliucionierius Ernesto Che Guevara. 1952 m. du jaunuoliai galingu motociklu „La Ponderosa II“ leidžiasi į kelionę po Argentiną, Čilę, Peru, Boliviją ir Venesuelą. Tai dramatiškų ir komiškų įvykių kupinas dienoraštis, atskleidžiantis tikrąją, nenublizgintą Lotynų Amerikos panoramą, ten gyvenančių žmonių vargus ir džiaugsmus, klestinčią socialinę nelygybę. Knyga „Motociklininko dienoraštis“ – tarsi savotiška E. Che Guevaros didžiausio gyvenimo nuotykio preliudija, prieš visam pasauliui sužinant jo vardą.
Plaukiok laivu
Patyrusiems keliautojams didžiausia prabanga dažnai tampa ne ištaigingi viešbučių kambariai, o gamtos stichijos, kurios kartais lepina, o kartais išbando keliautojo ištvermę ir stiprybę.
Pagal LRT projektą „Nacionalinė ekspedicija“ parengtoje knygoje „Dniepru per Ukrainą“, ekspedicijos dalyviai – gamtininkas ir rašytojas Selemonas Paltanavičius, istorijos profesorius Alfredas Bumblauskas, žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis, atlikėjas Gabrieliaus Liaudanskas-Svaras, lenktynininkas Benediktas Vanagas bei kitos žymios Lietuvos asmenybės dalijasi savo įspūdžiais, keliaujant Dniepru ir ieškant Lietuvos istorijos pėdsakų Ukrainoje.
2019 m. vykusioje ekspedicijoje keliautojai galėjo pasidžiaugti nuostabaus grožio šalimi iki visų šiuo metu ten vykstančių baisumų. Ši knyga skaitytojus supažindina su LDK laikus menančia, sudėtinga, daug bendrumų su Lietuva turinčia Ukrainos istorija, įdomia jos gamta ir nuoširdžiais šios šalies žmonėmis.
Palikite komentarą