Užsisakykite iki gruodžio 23d. 15:30 val. ir atsiimkite užsakymus pirmadienį iki 16 val. - patogupirkti.lt sandėlyje Vilniuje, Kalvarijų g. 143 Daugiau  ČIA >>

Alfonsas Nyka-Niliūnas (tikroji pavardė Alfonsas Čipkus, 1919 m. liepos 15 d. Utenos apskrityje – 2015 m. sausio 20 d.

Alfonsas Nyka-Niliūnas knygos

Rasta: 8
Rasta: 8

Baltimorėje, JAV) – poetas, vertėjas, literatūros kritikas.

Alfonsas Nyka-Niliūnas laikomas vienu iškiliausių ir moderniausių praeito amžiaus lietuvių poetų. Ryškų pėdsaką literatūroje palikusi asmenybė gimė Utenos rajone, kur baigė gimnaziją, o tada įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą. Čia jis studijavo romanistiką ir filosofiją, po pertraukos mokslus baigė Vilniaus universitete.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Alfonsas Nyka-Niliūnas, bėgdamas nuo Sovietų Sąjungos valdžios represijų, emigravo į Vakarus. Vokietijos universitetuose jis toliau studijavo filosofiją, meno istoriją, vokiečių, prancūzų bei anglų literatūrą. Kurį laiką Vokietijoje dirbo mokytoju.

1949-ais metais poetas išvyko gyventi į JAV, kur praleido likusį savo gyvenimą. Čia jis daugiau nei trisdešimt metų dirbo Vašingtone, Kongreso bibliotekoje.

Savo debiutinį eilėraščių rinkinį Alfonsas Nyka-Niliūnas išspausdino Vokietijoje. Pirmuose autoriaus darbuose stipriai jaučiamos netekties, tremties temos, kurias padiktavo tuometinė politinė aplinka. Vėlesniuose poeto kūriniuose abstraktūs dalykai pinasi su mitais, kultūra, literatūros istorijomis, autorius nevengia filosofijos, citatų. Nykos-Niliūno lyrikos subjektas dažnai yra namų netekęs asmuo, jaučiantis įtampą ir ilgesį.

Kūrėjas išleido keletą poezijos rinktinių. Tai „Praradimo simfonijos“ (1946 m.), „Orfėjaus medis“ (1953 m.), „Balandžio vigilijos“ (1957 m.), „Vyno stebuklas“ (1974 m.), „Žiemos teologija“ (1985 m.), „Būties erozija“ (1989 m.), „Eilėraščiai“ (1996 m.), „Skausmo gramatika“ (2017 m, jau po autoriaus mirties). Poetas laikomas vienu svarbiausių modernistų, per savo intelektualias ir filosofines eiles siekiančių pasiekti sąmonės gelmes.

Alfonsas Nyka-Niliūnas taip pat rašė dienoraščius. Jie išleisti keliais tomais: „Dienoraščio fragmentai 1938–1970“,  „Dienoraščio fragmentai 1976–2000“, „Dienoraščio fragmentai 2001–2009 ir papildymai“, „Dienoraščio fragmentai 2009–2012 (2014). Šios knygos Lietuvoje labai populiarios, nors tai nėra tradicinis, gerai pažįstamas dienoraštis su nuosekliais įvykių aprašinėjimais.

Skaitydami dienoraščių fragmentus skaitytojai geriau perpras intelektualią ir egzistencinę laikmečio bei asmenybės istoriją. Realūs istoriniai įvykiai tekstuose atstoja tik foną.

1997-ais metais Alfonsas Nyka-Niliūnas buvo pagerbtas Lietuvos nacionaline premija. Norinčius susipažinti su jo kūryba, kviečiame kūrinius įsigyti internetu.